Proč vyrazit za hranice?

Práce či studium v zahraničí jsou neocenitelnou zkušeností, která Vás posune kupředu – a to hlavně kupředu lepším pracovním nabídkám. Téměř každý zaměstnavatel totiž dokáže ocenit pracovní či studijní pobyt v zahraničí.Získáte tím výhodu před uchazeči, kteří podobnou zkušenost nemají.

Výhody brigády v zahraničí:

  • Cenné jazykové zkušenosti: větší jistota v cizím jazyce, efektivnější používání jazyka

  • Samostatnost a schopnost adaptace na cizí prostředí

  • Nová položka do CV: brigáda v zahraničí pomůže zlepšit váš životopis

  • Praxe:Snadné získání praxe, která při konkurzech hraje velkou roli

  • Lepší pracovní příležitosti: lépe placené pozicednes automaticky vyžadují znalost minimálně jednoho světového jazyka

  • Vyšší ohodnocení než v ČR: Brigády v zahraničí jsou zpravidla lépe hodnoceny než brigády v ČR

  • Nové zkušenosti a kontakty

Kam vyrazit za prací?

Čechů v zahraničí každým rokem přibývá. V roce 2009 jich v zahraničí pracovalo 60 000 a v témže roce bezmála 6 000 studentů absolvovalo studijní pobyty či stáže. Mezi tradičně nejoblíbenější země, kam se vyráží za prací a studiem patří: Velká Británie, Německo, Irsko a Rakousko. Vyjet na brigádu či za prací do zemí EU je jednoduché a dostupné takřka pro každého díky otevřenému pracovnímu trhu. Populární jsou ale i mnohem exotičtější destinace, jako Nový Zéland či africké státy – sem sice ve většině případů potřebujete víza a další dokumenty – zařídit si je ale zpravidla nebývá problém.

 

Pokud chcete letos vyjet pracovat a nevíte přesně do jaké země se vydat, přečtěte si zkušenosti brigádníků a zaměstnanců na stránkách Czechtimes.cz. Dozvíte se zde nejen detailní informace o pracovních pozicích, ale zjistíte i co vás na místě čeká a na co si případně dát pozor. Autentické zkušenosti dodali lidé, kteří pracovali po celém světě od USA, přes Austrálii a Nový Zéland až po Portugalsko či Lotyšsko.

 

Jak hledat práci v zahraničí?

V první řadě je třeba určit zemi, ve které byste chtěli pracovat. Je samozřejmě lepší vyjet tam, kde se alespoň trochu domluvíte, jazykové požadavky na brigády se ale různí. Nejvíce nabídek bývá na práci v angličtině - například v turistických destinacích jako třeba Řecko či Tunisko probíhá práce zásadně v angličtině.

Oblíbené v turistických destinacích jsou pozice pomocného personálu v hotelích a restauracíchnebo práce delegáta cestovní kanceláře. Do zahraničí jezdí Češi často také na brigádyjako au-pair, humanitární pracovníci či plavčíci. Zkušenosti ze všech typů brigád si můžete přečíst zde.

 

Práci je možné sehnat jednak přes specializované agentury nebo tak řečeno na „vlastní pěst“. Služeb agentur využijte, pokud se vůbec v nabídce neorientujete a potřebujete pomoci s vyřízením dokumentů. Buďte ale připraveni, že s agenturou může vyjít zahraniční brigáda dráž, protože jí zaplatíte poplatky za zprostředkování. Agentury jsou častěji využívány na práci v USA a jiných mimoevropských destinacích, práce au-pair například probíhá také výhradně přes agenturu.

 

Pokud jste dobrodruh, můžete zkusit hledat práci sami na českých i zahraničních pracovních portálech, nebo kontaktovat přímo zaměstnavatele. Například cestovní kanceláře či hotely. Další možností je hledat práci až na místě, což je na jednu stranu riskantní, ale na druhou stranu narazíte na nabídky, které nejsou inzerovány na internetu. Zkušenosti s hledáním práce až na místě mají především lidé, kteří vyrazili do Austrálie a na Nový Zéland, i v Evropě ale takto hledá brigádu čím dál tím více lidí.

Autor: Kristina Svobodová