Obecné pravidlo pro určení správné délky lyží (ať dětských lyží nebo lyží pro dospělého) říká, že lyže by měla být deset až dvacet centimetrů kratší než výška dítěte nebo by lyže měla dosahovat pod bradu dítěte. Dlouhé dětské lyže jsou „překážkou“ pro malého nezkušeného lyžaře. Proto by rodiče neměly „šetřit“ a kupovat první dětské lyže delší s tím, že dítě do lyží doroste a za dva, tři roky mu budou akorát. Tento přístup vede k nepříjemným zkušenostem dětí ze svahu, neboť mají problémy s dlouhými lyžemi již při plužení, které se děti učí nejdříve. Následně pak dlouhá lyže činní problémy dítěti při zatáčení a brzdění.


Dětské lyže nejkratších délek jakýchkoli značek splňují lehkost a měkkost v ohybu. Proto není nutné dbát na značku dětských lyží, pokud vysloveně nějakou nepreferujete a nehodláte za „značku platit“. Vynikající poměr ceny a kvality nabízí dětské lyže na www.snowboard-lyze-shop.cz, kde je široká nabídka lyží od společnosti SPORTEN. V nabídce tohoto e-shopu jsou běžecké lyže, sjezdové lyže – dětské lyže, juniorské lyže, sjezdovky pro dospělé a snowboardy. Velmi atraktivní a praktické jsou lyže od českého výrobce tzv. RAX – poslušné lyže. Jízdy na poslušných lyžích RAX vám přinese něco nového a zajímavého do vašich prožitků z lyžování.


Podle konstrukce a kategorií se dělí dětské lyže od délky stotřicet centimetrů, od těchto délek již jsou to již juniorské lyže. Stejně jako u krátkých dětských lyží je první kategorie zaměřena na méně zkušené lyžaře, proto jsou lyže měkčí a základní konstrukce. Další kategorie nabízí juniorské lyže pro zkušené a vyježděné lyžaře, kteří mohou hledat juniorské lyže s různými radiusy, dřevěným jádrem nebo jinými speciálními výztuhami.