Pokud se rozhodnete pro poslední možnost, měli byste již při plánování jezírka být velkorysejší, co do vodní plochy a hloubky jezírka. Chov KOI kaprů se řídí určitými zásadami, které je důležité dodržet, aby ryby nestrádaly a mohli jste se z nich těšit. KOI potřebují dostatek prostoru a proto se na jednu rybu musí počítat s 1m3. Plocha jezírka by měla být minimálně 20m2 a hluboké alespoň 1,50, ideálně 2m. V této hloubce v zimě voda nezamrzne a teplota se drží na 4°C. Jezírko takovýchto rozměrů zajistí KOI kaprům, ale i jiným rybám chovaných v zahradním jezírku dostatek prostoru k životu a k zdárnému přezimování.


Kapr KOI pochází z malé Asie, v Číně chov kaprů přetrvává již 2500let. Zvláště v Japonsku má kapr KOI pro tamní obyvatele velký význam. Stal se symbolem statečnosti a bojovnosti, velké síly ale zároveň i lásky a štěstí. Svou cestu si KOI do Evropy našly v minulém století na počátku 70. let a to nejdříve do Anglie a o několik let později např. do Belgie, Holandska a Německa. Co se týká chovu KOI kaprů u nás, velký rozmach nastal v 90.letech minulého století a ti díky dovozu přímo z Japonska.


V současné době se KOI kapr stal nejoblíbenější rybou, ať už pro své atraktivní barevné kombinace, které je v zahradním jezírku nepřehlédnutelné a vždy zatraktivní každé zahradní jezírko. Zajímavostí je, že KOI se dají svým způsobem i ochočit, kdy mohou potravu přijímat z ruky a rozpoznají svého majitele podle siluety, nebo hlasu. KOI se jako žádné jiné ryby, vyznačují obrovskou škálou barevných forem. Někteří budoucí majitelé KOI kaprů si je vybírají podle zbarvení, které se jim líbí a někdy je to vpravdě těžký výběr, protože barevných variet je nepřeberné množství. Nejznámější dvoubarevnou formou je Kohaku.