Centrální osvětlení

Centrální osvětlení vyzařuje komfortní úroveň světla bez oslnění a umožňuje vidět a pohybovat se bezpečně. Může být provedeno lustry, stropními nebo nástěnnými svítidly. Správný výběr centrálního zdroje osvětlení je klíčový pro vypracování dobrého světelného návrhu.

Bodové osvětlení

Bodové osvětlení by mělo být zdrojem ostrého světla, které dobře poslouží jako kvalitní světlo pro čtení, vaření nebo osvětlení pracovního stolu. Může být ve formě zapuštěného podhledového osvětlení, závěsného osvětlení nebo přenosných podlahových a stolních lamp. Úkolem tohoto typu osvětlení by mělo být světlo bez rušivých odlesků a stínů, mělo by být dostatečně jasné, aby se zabránilo namáhání očí.

Nepřímé osvětlení

Nepřímé osvětlení je předurčeno ke zvýšení atmosféry interiéru. Je ideálním nástrojem na zdůraznění zajímavostí v domácnosti jako jsou například obrazy, rostliny, trámové konstrukce, pro zvýraznění plastik, obrazů a dalších ceněných předmětů. V exteréru se obvykle používá k nasvícení textur cihlových případně kamenných zdí, terénních úprav, stromů a keřů.

Osvětlení interiéru

Závěrem je na místě uvést, že v každém interiéru či exteriéru by mělo být počítáno s umístěním všech těchto výše uvedených typů osvětlení. Jedině tak docílíte Vámi požadovaného výsledku. Dobrý světelný návrh kombinuje všechny tři druhy osvětlení prostoru podle funkce a stylu. Centrální osvětlení by mělo být dominantní, nepřímé a bodové osvětlení by mělo tvořit atmosféru, případně upozornit na zajímavé detaily domácnosti.