Teď zbývá již pouze vybrat destinaci. Jak již nadpisc napovídá, já bych vybrala italské Benátky. A to nejen protože se jedná o město se silnou atmosférou, ale i proto, že je zároveň svou velikostí takové, že se jeho největší pozoruhodnosti dají během třech dní pohodlně stihnout.


Benátky v jedné větě? Romantické město rozkládající se na 118 ostrůvcích propojených 115 kanály, které spojuje přibližně 400 mostů a kde se nachází přibližně stejné množství útulných kaváren a taveren. Už první dojem je nezaměnitelný, jako byste se ocitli zcela mimo čas, nebo spíše v 16. století než s současné době.

Benátky
Zdroj obrázku: Valerio Dokka D´Introno

 

Pokud jste o Benátkách slyšeli v souvislosti s oprýskanými domy a špinavou zapáchající vodou, nenechte se v žádném případě odradit. Benátky uchvátí každého, kdo vnímá atmosféru místa, protože taková není nikde jinde.
Počátky města se datují do 5. století. Když tenkrát místní obyvatelstvo hledalo úkryt proti nájezdům barbarů, našlo ho na bažinatých ostrůvcích této zátoky. Z této osady chýší na dřevěných kůlech, které postupně zkameněly, vznikala časem obchodní velmoc a významné centrum umění. Působili zde malíři slavných jmen jako Tizian, Veronese, Tintoretto. Na přelomu 15. a 16. století Benátky zažívaly svůj zlatý věk. Ačkoliv s objevením nových plavebních cest sice význam republiky sv. Marka postupně oslaboval, nevšednost místa však přežila.


Dnes se Benátky vylidňují zejména kvůli neúnosně vysokým nájmům a cenám nemovitostí obecně, o to více se ale město celoročně zaplňuje turisty z celého světa, kteří se přicházejí ponořit do jeho snové atmosféry. Od roku 1987 jsou Benátky na seznamu památek světového dědictví.

Jana Mlýnská