Nosný systém batohu

Pohodlný batoh dokáže velmi dobře váhu zátěže v batohu. Takový batoh má dobrý nosný systém. Nosné pásy, kterými podpíráme celou váhu batohu, by měli jít nastavit a měly by být měkké a neměli by nikde tlačit. K lepší koordinaci při nošení a lepšímu rozložení váhy pomáhá hrudní pás, který spojí oba pásy a odlehčí ramenům. Bederní pás pak také dokáže odlehčit ramenům a zabraňuje kymácení batohu. Měl by být polstrovaný a spona dostatečně pevná.

U některých batohů se můžeme setkat s tzv. balančními popruhy, které přitahují batohy k ramenům a dokážou co nejlépe vyvážit nosný systém. Aby se stabilita při nošení dala lépe ovládat, lze popruhy za chůze různě nastavovat.

Při koupi batohu je důležité si nejprve batoh odzkoušet, abyste zjistili, zda vám vyhovuje a pro vás je pohodlný. Nejprve povolte všechny popruhy, bederní pás dejte do oblasti kyčlí a zapněte a podle potřeby dotáhněte. Rozhodně není správné, kdyby vás pás tlačil v oblasti žaludku. Pokud byste nastavili pás moc nízko, přebíral by špatně váhu a za chvíli by vás mohli bolet záda. Dále pokračujte nastavením zad, kde se orientujte pomocí písmen S, M, L, XL, XXL., které kopírují klasické konfekční velikosti. Samozřejmě, ne na každém batohu tato označení najdete. Obecně však platí, že horní část batohu by měla být připevněna asi 5-10 cm pod úrovní ramen.

Závěr

Pokud rozmýšlíte, který batoh je pro vás ten nejlepší, mějte na paměti účel, jak často a ve kterém terénu jej budete nejčastěji nosit. V prodejně si batoh řádně vyzkoušejte včetně popruhů a pásů, potažmo vložte do batohu skutečnou zátěž nebo požádejte svého partnera, ať se vám pověsí za batoh. Jen takto odzkoušíte, zda-li vám batoh vyhovuje.