Mikroskop je zajímavé zařízení i pro skutečně amatérské účely. Naše děti se s mikroskopem setkávají na druhém stupni základní školy, ale ani jejich využití v domácím prostředí není zbytečné a nezáživné. Dětský mikroskop otvírá dítěti „další svět“. Otevřete pro své děti tento zajímavý a naučný svět s námi a mikroskopy nabízenými na dalekohledy-puskohledy.cz
Popis základního školního, dětského mikroskopu je výborným začátkem pro snazší orientaci v parametrech u jednotlivých nabízených modelů.

Nedílnou součástí dětského, žákovského mikroskopu je okulár, který může mít různé hodnoty zvětšení nebo být i vybaven ukazovací jehlou, křížem, křížem se stupnicí apod. Ke vložení okuláru do správné pozice slouží tubus okuláru. Dětské mikroskopy mají většinou monokulární hlavici (tzn. jeden vhled). Další součástí mikroskopu je rameno mikroskopu. Dětské mikroskopy jsou dále vybaveny držákem preparátu (většinou pérový). Některé modely jsou opatřeny křížovým vodičem preparátu nebo přímo křížovým stolem, tím je zajištěno pohodlné a přesné posunutí preparátu pod objektivem a zlepšení orientace v preparátu.