Kontaktní čočky lze využít při klasických dioptrických očních vadách i při komplikovaným očních onemocněních jako jsou pressbyopie či astigmatismus. Klasické kontaktní čočky dosahují ,dle výrobce a typu, dioptrických hodnot od -16 do 20 dioptrií. Rozdělují se pak podle doby výměny, což je maximální doba, po kterou je možno je bezpečně nosit. Na trhu se nacházejí kontaktní čočky s dobou výměny počínaje jedním dnem až po roční výměnu. Doba výměny se volí dle potřeb konkrétního uživatele. Pro začínající uživatele jsou vhodné kontaktní čočky s kratší dobou výměny, aby si na ně navykl. V případě, že mu nebudou vyhovovat, není prvotní investice tak vysoká.

 

Dále se používají dvou týdenní a měsíční kontaktní čočky. Přičemž dvou týdenní jsou většinou v kontinuální podob ě, což znamená, že se nevyndávají na noc. Měsíční kontaktní čočky jsou pak nejčastější. Jsou vhodné především pro stálé a náročné nositele. S měsíční dobou výměny se také vyrábějí kontaktní čočky barevné a čočky pro korekci astigmatismu a pressbyopie.


Dalším typem jsou pak tedy barevné kontaktní čočky. Pomocí těchto čoček lze buď zvýraznit původní barvu oka nebo opticky překrýt. Na trhu se také nacházejí produkty, které opticky mění jak barvu, tak tvar rohovky. U dobarvujících i krycích kontaktních čoček ovšem výsledná barva závisí na původním odstínu oka nositele. Přičemž u tmavší původní barvy oka se změna projevuje méně a u světlejší naopak více.