V současné době stále častěji přibývá počet párů, které nemohou stále počít dítě, proto také přibívá více lékařských meted jak pomoci otěhotnět. Pokud se páru, který se o početí dítka snaží déle než rok a stále nedochází k otěhotnění mluvíme zde o neplodnosti. Neplodnost je bohužel velmi častéo zmiňované slovo.

 

Dnes již, ale existuje velmi mnoho metod, jak pomoci k početí dětí. Mezi jednu z nich jistě patří zjišťování plodných a neplodných dnů u žen. Zjednodušeně se dá říci, že otěhotnění je nejpravděpodobnější mezi dvěma menstruacemi, málo pravděpodobné před menstruací a těsně po ní.

 

A jak to vlastně funguje v praxi? Pokud má žena pravidelný 28denní menstruační cyklus, za nejvíce plodné dny jsou považovány dny okolo ovulace, tedy v době, kdy se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku a následně putuje vejcovodem směrem k děloze. K tomuto dochází 14. den cyklu. Většinou se připočítávají další 3 dny před a po zmíněném dnu, což se pak souhrnně označuje jako období ovulace. Tedy Vaše plodné dny jsou mezi 11 a 17 dnem cyklu. Pokud, ale patří bohužel k ženám, které mají nepravidelný cyklus, je zjištění plodných dní složitější.