Dalekohledy lze používat pro různé účely -při pozorování v přírodě, při sportu, turistice, můžete také chtít dalekohled na pozorování noční oblohy, nebo k loveckým účelům. V první řadě zapomeňte na univerzální dalekohled – takový totiž neexistuje.


Když už tedy víte, k čemu vám bude dalekohled sloužit, není od věci orientovat se v pojmech a parametrech dalekohledu tak, abyste byli schopni vybrat si ten nejlepší k daným účelům. Přiblížení, nebo chcete-li zvětšení, to vás asi napadne při vybírání dalekohledu úplně první. U dalekohledů se většinou uvádějí dvě číslovky. Např. 20x50, 10x15 20x30 apod. První číslo vám většinou řekne o tom, jak zvětšený, nebo chcete-li přiblížený pozorovaný objekt. Zjednodušeně lze říci, že dalekohled se zvětšením 20x…. znamená, že pozorovaný objekt vzdálený od vás 200m, budete dalekohledem vidět, jako by byl vzdálen 200m.


Druhé číslo vás informuje jaký je průměr čoček v objektivu. Udává se v mm. Tady platí přímá úměra a to, že čím je číslo vyšší, tím je obraz kvalitnější. Ovšem pozor, taky se vám zužuje zorné pole.