V první řadě byste se měli řídit vlastním pocitem, ale také si uvědomit, že jezírko vnese do zahrady nový prvek, který by s ní měl korespondovat, ne ji narušovat. Zahradní jezírko by mělo s vaší zahradou splynout tak, jako by odnepaměti bylo její součástí.


Ať už se rozhodnete pro jednoduché jezírko, či vodní zahradu v asijském stylu, nebo vám bude na zahradě zurčit potůček, věřte, že to vždy bude fascinující prvek, který upoutá pozornost a bude vašim oblíbeným místem pro odreagování, uvolnění a relaxaci.

Nejčastějším typem jezírka je jezírko přírodního typu. Nenechte se zmýlit pojmem “přírodní“. V tomto případě to neznamená, že se obejdete bez čerpadla a filtračního zařízení. To je bezpochyby nutné pro udržení čisté a kvalitní vody. Jezírko přírodního typu jsou sice uměle vytvořené vodní nádrže, ale díky zakřivenému tvaru, vymodelováním břehů, či mělkým zónám dosáhnete harmonie a podtrhnete přirozenost jezírka.
Můžete mít na zahradě jezírko okrasné, s rybami, či bez nich. Nebo jezírko koupací. Pokud uvažujete jezírko oživit rybami, je nutné na to myslet již při plánování a následné stavbě jezírka. V tomto případě je bezpodmínečné mít jezírko o ploše 10m2 a hloubce 1,2 m. V takovém jezírku zabráníte přehřívání vody a v hloubce 1,2m umožníte rybám v klidu přezimovat. Ve stále větší oblibě jsou u nás, původně chovaní v Asii, KOI kapři.