Trend z počátku 90. let, kdy se na zahradách hojně budovaly bazény je na ústupu. Ne všichni chtějí mít u domu modrý bazén…


Zahradní jezírko, citlivě umístěné do zahrady nebude působit rušivě, naopak splyne se svým okolím a po času budete mít pocit, jako by tam bylo odjakživa.


Co se týká velikosti jezírka, musíte vycházet z plochy, kterou máte k dispozici a v další řadě si uvědomit k čemu vám jezírko bude sloužit. V zásadě máte několik možností: buď chcete jen malé okrasné jezírko, díky kterému rozšíříte flóru na zahradě o pěstování vodních, nebo bahenních rostlin. Větší jezírko můžete kromě osázení rostlin využít i k chovu okrasných ryb. U těchto jezírek je vhodná velikost od 20m2 vodní plochy a hloubce asi 120-150cm v nejhlubším místě. Tím zajistíte dobré přezimování ryb. Pokud chcete zahradní jezírko využít jako koupací jezírko, měla by vodní plocha zaujímat minimálně 50m2 plochy a hloubka by měla mít 150-170cm. Budete tak mít potřebný prostor pro plavání a v takovém koupacím jezírku někdy s majitelem společně plavou i ryby.


Je dobré zahradní jezírko umístit v blízkosti nějakého posezení. Ať už to bude terasa u domu, nebo v případě, že vybudujete jezírko někde v zadní části zahrady postavit malý altánek. Není nad to si u něj v klidu sednout, být sám, urovnat si myšlenky a relaxovat. Můžete pozorovat život v jezírku, ryby, kvetoucí lekníny a poletující vážky. Budete tak mít pulzující přírodu na dosah ruky. Určitě bude i nádherný pohled na jezírko při západu slunce.
Atmosféru jezírka můžete umocnit, zvláště za letních večerů, vhodným osvětlením, ať už to budou podvodní reflektory, nebo nepřímé osvětlení hladiny jezírka.