To je důležité při přezimování ryb. Stejně tak musíte vzít v úvahu i výkon filtrace. Filtrace, která bude dimenzovaná např. na 10m3 jezírko bez ryb, bude při chovu ryb použitelná pouze na 5m3 jezírko. A to z toho důvodu, že bude více zatěžovány zbytky krmiv a výkaly ryb. Takže aby vám ryby v jezírku prosperovaly a vy se z nich mohli těšit, musíte filtraci vždy předimenzovat. Jedině tak udržíte vodu čistou. Další zásadou je, že potřebujete 500-1000l vody na rybu v závislosti na její velikosti.

 

Nicméně si ale musíte uvědomit, že i malá ryba poroste a nároky na prostor budou větší. Vždy je ale dobré nechat si poradit u odborníků. Ryby do jezírka nasaďte, až je biologický systém jezírka v rovnováze. To může po prvním napuštění trvat i několik týdnů i měsíců. Není radno zde nic uspěch at. Pro nákup ryb pro jezírko je nejvhodnější doba koncem jara, kdy je teplot a v zahradním jezírku ustálená a nehrozí velké teplotní výkyvy. Ryby nakupujte vždy ve specializovaných obchodech u odborníků. Ryby se většinou převážejí v PVC vaku s vodou a napuštěným kyslíkem. Před vypuštěním ryb do jezírka nechejte cca 45min vak na hladině jezírka, aby se vyrovnala teplota. Poté napusťte trochu vody z jezírka do vaku a počkejte ještě asi 15 minut, než ryby z vaku opatrně přemístíte do jezírka.

 

Co se týká druhu ryb chovaných v zahradních jezírkách, můžete mít domácí druhy ryb, jako je Karas obecný, Hrouzek obecný, perlín, karas apod. Kromě těchto ryb si můžete v nesčetně barevných formách pořídit u nás čím dál více oblíbené KOI kapry. Neméně hodnotnými rybami jsou vedlo KOI také jeseteři. Na světě je asi 20 druhů.