Binokulární, nebo-li také „dvouoké“ dalekohledy jsou využívány nejvíce při turistice, myslivosti, ale jsou také nezbytnou výbavou vojenských a jiných ozbrojených složek. Binokuláry „jednooké“ jsou většinou dalekohledy pozorovací, či astronomické. Hvězdářské dalekohledy můžeme rozlišit ještě na čočkové a zrcadlové.

 

Logicky vzato je typický dalekohled /binokulár/ tvořen dvěma monokuláry. Pokud budeme mluvit o pozorovacích dalekohledech, jsou nejvyužívanější především u milovníků přírody, ale i fotografy, jelikož jsou nejlepší pro zobrazení detailu na velké vzdálenosti. Navíc jsou již uzpůsobeny pro použití v terénu, tzn. že jsou odolně proti vnějším vlivům. Nejblíže pozorovacím dalekohledům jsou dalekohledy lovecké.

 

Nejlepšími parametry u loveckých dalekohledů jsou zvětš ení do 6x30……až po 9x35. Jak už určitě víte, druhé číslo nám udává průměr objektivu, čili čím větší číslo tím větší světelnost. Díky tomu můžete pozorovat v přítmí, nebo za šera. U loveckých dalekohledů, mnohem více než u turistických, se klade důraz na jeho odolnost. Samostatnou kapitolou jsou námořní dalekohledy. Tady se nevyplatí šetřit, protože pokud si koupíte jen pozorovací dalekohled, můžete být ve výsledku zklamáni. Především námořní dalekohledy musí být odolné proti mořské vodě, samozřejmostí je vodotěsnost. Námořní dalekohled se doporučuje s optikou 7x50. Takovou třešničkou na dortu u námořního dalekohledu může být kompas.

 

Pokud ovšem nejste kapitán lodi, doporučuji obejít se bez této nadstavby, jelikož díky ní vám cena dalekohledu výrazně stoupne. Při pořizování dalekohledu se setkáte s pojmem zoom. Zoomové dalekohledy jsou takové dalekohledy, které mají trval e nastavitelné zvětšení.