V tomto případě přichází na řadu pořízení hvězdářského dalekohledu. Proto jsou v dnešní době velmi populární i mezi hvězdáři-amatéry. Můžete vybírat mezi cenově velmi přijatelnými dalekohledy, které jsou vhodné i pro děti, ale trh nabízí i dalekohledy pro náročnější zákazníky-poloprofesionály, jejichž cena se může pohybovat v řádech tisíců i desetitisíců, čemuž bude odpovídat i vysoká kvalita optiky.

 

Dalekohled je vlastně optický přístroj, který nám vzdálený objekt přibližuje a zvětšuje. Tudíž to jsou dva technické parametry, které by vás měli zajímat poté, co se rozhodnete k čemu budete dalekohled používat. Pokud se budeme zabývat hvězdářskými dalekohledy tak ty můžeme rozdělit na čočkové, neboli refraktory a zrcadlové – reflektory. Samozřejmě, že u všech dalekohle dů je důležité zvětšení, stejně tak to platí u dalekohledu hvězdářského. Ale pozor, tady je to důležité jen pokud chcete pozorovat planety naší sluneční soustavy, či jejich měsíce apod. V ostatních případech, kdy jste zkušený pozorovatel oblohy a zaměřujete se na vzdálenější hvězdokupy a mlhoviny, hledejte takový dalekohled, který má větší průměr objektivu, tudíž jeho světelnost je mnohem vyšší. Pozor všem při pozorování na osvětlení z okolí. Pokud chcete mít požitek z pozorování, vyjeďte za město, kde vás nebude rušit pouliční osvětlení, nebo světla projíždějících aut.

 

U všech typů dalekohledů se setkáte s číselným údajem, např. 7x35, 6x30 apod. První číslo udává zvětšení, druhé číslo je průměr objektivu v milimetrech. Pokud jde o pozorování vesmírných těles, vždy budete potřebovat dalekohled s větším průměrem čočky.