Dechové zkoušky prováděné osobně vlastněnými alkoholtestery jsou dobrým nástrojem kontroly pro řidiče před zasednutím za volant svého vozidla, zaměstnavatele při zjišťování zda je dodržována bezpečnost práce jejich zaměstnanci, nebo učitele při kontrolách našich dětí nebo mládeže.


Nabídka alkoholtesterů je široká a pestrá. Základní rozdělení alkoholtesterů je podle konstrukce čidla neboli senzoru alkoholtesteru, a to na domácí alkoholtester nebo na profesionální alkoholtester.


Levnější - domácí alkohol tester pracuje s polovodičovým čidlem a je dostatečným pomocníkem pro domácí občasné použití. Do této kategorie lze zařadit alkohol tester AL 2500 black, AL 2500 silver nebo novinku podzimu 2011 AL 2600. Alkoholtestery přesně detekují zbytkový alkohol v dechu testované osoby. Jako u každé jiné elektroniky je potřeba pořádně prostudovat přiložený návod a používat alkohol tester v souladu s ním, aby nedocházelo k poškození čidla a tím pádem ke znehodnocení výsledků měření. Pravidlem správného užívání alkoholtesteru je bezesporu to, že se nesmí do čidla alkoholtesteru dýchat ihned po požití alkoholu, lépe je dýchat nikoli foukat do otvoru čidla (Pozn.: U levnějších alkoholtesterů nejsou používány náustky).


V nabídce domácích alkoholtesterů naleznete také dražší alkoholtestery; např. nejprodávanějším alkohol testerem s polovodičovým čidlem ve vyšší cenové kategorii je CA 2010. Je velice oblíbeným alkoholtesterem pro svoji spolehlivost, možnost výměny čidla, možnost napájení alkohol testeru CAR adaptérem. CA 2010 je vybaven testem nezávadnosti čidla, což znamená, že alkohol tester sám otestuje nutnost kalibrace čidla.