Rychlé tipy, jak udržet zimní pneumatiky v bezvadném stavu

V závislosti na místě, kde žijete, můžete zimní pneumatiky používat často nebo jen příležitostně. Bez ohledu na to, jak často pneumatiky používáte, je však nutné vědět, jak se o ně nejlépe starat jak při skladování, tak i na vozidle, aby byly v co nejlepším stavu. Správná údržba a péče o zimní pneumatiky vám může do značné míry pomoci ušetřit peníze a zároveň zůstat v bezpečí. 

Instalace čtyř stejných sněhových pneumatik za všech okolností

Mnoho majitelů aut se ptá, zda některým vozidlům stačí dvě zimní pneumatiky místo čtyř.  Vždyť vozidla s pohonem zadních kol, předních kol a všech kol se liší svým výkonem v závislosti na počasí a terénních podmínkách. 

Pokud používáte nesourodé pneumatiky nebo dvě celoroční pneumatiky spárované se dvěma zimními pneumatikami, každá z konstrukcí pneumatik bude mít jiný výkon.

Pokud používáte nesourodé pneumatiky nebo dvě celoroční pneumatiky spárované se dvěma zimními pneumatikami, každá z konstrukcí pneumatik bude mít jiný výkon. Pokud máte nainstalovanou kompletní sadu zimních pneumatik, snížíte opotřebení pneumatik, protože každá pneumatika zvládá podmínky efektivněji. 

Výhody zaznamenáte také z hlediska bezpečnosti. Je nezbytné, aby všechny čtyři doby měly podobnou pružnost a přilnavost, aby se během zasněžených, zledovatělých, rozbředlých, mokrých a chladných podmínek chovaly tak, jak od nich očekáváte.  

Sledujte tlak vzduchu

Nižší teploty v zimě se projeví na stavu pneumatik, protože po poklesu rtuti klesne tlak. Udržování správného tlaku vzduchu v zimních pneumatikách vám pomůže udržet je dlouho v dobrém stavu. Je to také nejjednodušší a nejsnazší způsob, jak zabránit zbytečnému opotřebení. 

Vaše pneumatiky nebudou schopny udržet svůj tvar, pokud jsou podhuštěné, což může vést k vyššímu valivému odporu, zvýšenému opotřebení běhounu, případnému selhání a horší ovladatelnosti v zatáčkách, zejména při špatných jízdních podmínkách. 

Pravidelně udržujte vozidlo

Dalším snadným způsobem, jak udržet zimní pneumatiky ve skvělé kondici, je dbát na pravidelnou sezónní údržbu vozidla včetně vyvažování, seřizování a otáčení pneumatik. V závislosti na konkrétní poloze jejich instalace na vašem vozidle se pneumatiky opotřebovávají různě. 

Pravidelné střídání pneumatik bude mít vliv na to, jak dlouho vydrží. Kromě toho může zajištění vyvážení a seřízení pneumatik pomoci zabránit nežádoucímu poškození, protože hmotnost vozidla se rovnoměrně rozprostře.  

Dodržujte správnou teplotu

Dbejte na to aby byly pneumatiky uloženy v tmavém, suchém a čistém prostředí, mimo dosah přímého slunečního záření. Musíte je uchovávat v bezpečí mimo horké prostory. Nikdy je neukládejte do blízkosti vzduchovodů nebo topných těles.

YouTube video

Aby se speciální pryžové směsi nerozložily mnohem dříve, než by měly, musí být vaše zimní pneumatiky uloženy na místě, kde se nedotýkají žádného oleje nebo tuku a kde nesedí v látkách. Ideálním místem pro uskladnění je obvykle garáž. Pokud však budete pneumatiky skladovat venku, umístěte je na vyvýšenou plošinu, abyste měli jistotu, že nebudou spočívat v kalužích vody nebo se v nich nebudou shromažďovat. Moudrým krokem je také zabalení do nepromokavých krytů.  

Články ze stejné kategorie:

Scroll to Top