Co hledat v krmivu pro psy

Pokud jste majiteli psa, víte, jak důležitá je pro něj kvalitní výživa v podobě správného krmiva. Potřebují všechny energetické složky a stavební kameny, které vašemu mazlíčkovi umožní růst, plně se rozvíjet a zůstat aktivní po zbytek života. 

Pokud jde o krmení vašeho psa, existuje mnoho způsobů, jak si vybrat, přičemž si můžete vybrat ze stovek diet. Mnoho lidí se často rozhoduje pro konzervy a suchá krmiva pro psy kvůli ceně a pohodlí. Pro majitele, kteří jsou v otázce stravy svých štěňat otevřenější, však existují jiné alternativy ke konzervovanému a suchému krmivu pro psy, které mohou psům poskytnout lepší výživu. 

Níže jsou uvedeny složky stravy, které představují základní požadavky na výživu psů.

Sacharidy 

Trávicí systém štěpí sacharidy a přeměňuje je na glukózu, která může sloužit jako zdroj energie. Sacharidy, které jsou ve formě celých zrn, mohou poskytovat vlákninu, minerální látky a železo a mnoho dalších prospěšných živin. 

YouTube video
5 věcí, které by měl každý majitel domácího mazlíčka vědět o sacharidech

Tuky 

Tuky slouží jako nejkoncentrovanější zdroj energie ve stravě psů. Dodávají také všechny mastné kyseliny, které jsou základními stavebními kameny pro klíčové látky a hrají rozhodující roli pro udržení zdravých a normálních buněk.

Vejce jsou jako krmivo pro psy naprosto bezpečné. Vejce jsou skvělým zdrojem výživy. Mají vysoký obsah bílkovin, mastných kyselin, vitamínů a mastných kyselin, které pomáhají podporovat vašeho psa uvnitř i venku.

Minerální látky 

Minerální látky jsou anorganické živiny, které tvoří méně než 1 % tělesné hmotnosti psa, ale přesto jsou důležité pro mnoho životně důležitých funkcí včetně zdravých zubů, silných kostí a růstu. 

YouTube video
8 věcí, které potřebujete vědět o minerálech pro psy

Bílkoviny 

Bílkoviny jsou složité molekuly tvořené aminokyselinami, které jsou základními stavebními kameny pro růst, opravu a údržbu buněk. Pokud jde o společenská zvířata, jako jsou psi, patří mezi hlavní požadavky na bílkoviny potřeba udržovat srst a kožich, které mohou spotřebovat až 30 % denního příjmu bílkovin u psa. 

Vitamíny 

Vitaminy jsou organické látky nebo jejich syntetické deriváty, které jsou nezbytné pro normální fungování organismu. Jsou také důležité při přeměně kalorií na energii, zlepšování imunity i dalších procesů v těle. 

Množství a kombinace všech těchto složek zcela závisí na hmotnosti, věku, životním stylu a fyzickém či zdravotním stavu psa. To vysvětluje, proč pro každou životní etapu vašeho chlupáče existuje jiný druh krmiva. 

Přečtěte si také další článek: Co je třeba zkontrolovat při sledování včel

Během sledování včel nezapomeňte zkontrolovat larvy. Ty musí mít perleťově bílou barvu a musí být stočené do tvaru písmene C. Larvy, které vypadají rozteklé, odbarvené, deformované nebo stočené, svědčí o parazitech nebo onemocnění včelstva. Mladé larvy se vznášejí v kaluži mateří kašičky. Včelstvo je zdravější, pokud je tůňka mateří kašičky vydatnější. Larvy, které vypadají suché, trpí podvýživou a svědčí o stresu kolonie. Pokud včelstvo hladoví, mohou být larvy dokonce kanibalizovány, jen aby se populace dospělých včel udržela naživu.

Mohou psi jíst lidské jídlo nebo zbytky ze stolu?

Mnozí z vás se jistě rádi dělí o část svého oblíbeného jídla se svým štěnětem. Pokud chcete do běžné stravy svého psa přidat celé čerstvé krmivo, doporučujeme nejprve zkusit přidávat jednu složku po druhé, abyste si ověřili, zda pes nesnáší nějakou potravu nebo zda je stravitelná. 

Čerstvě uvařená zelenina a zdravé bílkoviny s nízkým obsahem tuku přidané do granulí vašeho mazlíčka mohou být velmi zdravými doplňky. Většina psů obecně snáší zelené fazolky a vařenou brokolici. V malém množství lze do krmiva přidávat také ryby, kuřecí, hovězí a libové vepřové maso. 

Přidávání jiných zdrojů bílkovin se doporučuje pouze psům bez alergií. Stolní krmivo by mělo tvořit pouze 10 až 15 % stravy vašeho psa, zatímco krmivo pro psy by mělo tvořit 85 až 90 %. 

Články ze stejné kategorie:

Přejít nahoru