Co je třeba zkontrolovat při sledování včel

Hodnocení síly včelstva pomocí správného a pravidelného sledování včel je jednou z nejdůležitějších dovedností, které by si měli noví včelaři osvojit. 

Existuje mnoho pomocných zdrojů pro začínající včelaře, které odkazují na slabá a silná včelstva a poučují včelaře, jak se rozhodnout podle toho, jak silné je jejich včelstvo. Otázkou však nyní je, jak můžete určit, zda je vaše včelstvo silné nebo slabé? Jak byste měli hodnotit výkonnost svého včelstva?

Níže jsou uvedeny některé z důležitých věcí, které byste měli zkontrolovat při sledování svých včelstev, abyste zjistili, zda je vaše včelstvo silné, nebo ne.

Vzor rození

Velikost hnízda snůšky vašeho včelstva se v průběhu roku mění a závisí na lokalitě. Silné včelstvo si však vždy udržuje silnou snůšku. 

Velká plocha podobně staré snůšky je známkou silného vzoru snůšky. Snadno ji můžete pozorovat, když je zavíčkovaná. Je to políčko, kde jsou buňky vedle sebe zavíčkované a tvoří pevný vzor. 

Pokud nejsou larvy zdravé, odstraní je dělnice, které vytvoří ve vzoru díry. Výsledkem je to, co se často označuje jako střelkový vzor a je známkou bojujícího včelstva.

Hodnocení síly včelstva pomocí správného a pravidelného sledování včel je jednou z nejdůležitějších dovedností, které by si měli noví včelaři osvojit.

Zdravé larvy

Během sledování včel nezapomeňte zkontrolovat larvy. Ty musí mít perleťově bílou barvu a musí být stočené do tvaru písmene C. Larvy, které vypadají rozteklé, odbarvené, deformované nebo stočené, svědčí o parazitech nebo onemocnění včelstva.

Mladé larvy se vznášejí v kaluži mateří kašičky. Včelstvo je zdravější, pokud je tůňka mateří kašičky vydatnější. Larvy, které vypadají suché, trpí podvýživou a svědčí o stresu kolonie. Pokud včelstvo hladoví, mohou být larvy dokonce kanibalizovány, jen aby se populace dospělých včel udržela naživu.

Med

I když je hojnost medu dobrým znamením, ne vždy je to důkazem, že je včelstvo silné. Včely produkují med v létě a silné včely jej skladují po několik měsíců. Samotný fakt, že je ve vašem včelstvu hodně medu, ještě neznamená, že je v tuto chvíli silné a zdravé. Existují slabá včelstva s velkým množstvím medu během podzimu. Taková včelstva bývala v určitém období silná, ale nyní zeslábla. Nikdy neposuzujte sílu svého včelstva pouze na základě jeho zásob medu.

Pyl

Pyl je důležitou součástí potravy včel a existuje silný vztah mezi bohatými zásobami pylu a zdravými a silnými včelstvy. 

Při sledování včel (honigschleudern.eu) dbejte na to, abyste zohlednili množství pylu, které mají. Pyl je často uložen v blízkosti vchodu do úlu. Pokud máte úl typu Langstroth, znamená to, že byste mohli chtít zkontrolovat nejspodnější box. 

Také můžete sledovat vchod do úlu, zda do něj nepřichází pyl, který je ve formě pylových kalhotek. Jakmile si tohoto přicházejícího pylu všimnete, znamená to příznivý stav pro vaše včely. Mohou být také dostatečně silné na to, aby z něj vytěžily co nejvíce. 

Existuje mnoho pomocných zdrojů pro začínající včelaře, které odkazují na slabá a silná včelstva a poučují včelaře, jak se rozhodnout podle toho, jak silné je jejich včelstvo.

Populace

Počet včel ve včelstvu je jedním z prvních ukazatelů silného včelstva. Silná včelstva jsou bohatá na dělnice. Jsou případy, kdy je to od vchodového provozu. Nezapomeňte však, že objem dělnic se může měnit v závislosti na konkrétním ročním období nebo dni a může se měnit i vlivem počasí. 

Silná včelstva mohou mít během dne velký provoz, ale s příchodem odpoledne se jejich počet může snížit. Provoz se také může snížit během chladného dne. Dbejte na to, abyste v různých denních dobách sledovali vchod do včelstva a určili množství potravy, kterou včelstvo shání. 

Nedělejte si starosti, pokud se jeden den provoz sníží, a sledujte případný pokračující trend. Přesnějším způsobem posouzení populace je otevření úlu. Pokud je víko prasklé, silný úl má obvykle včely, které visí nad rámky, nebo budou tyto řádně zabalené mezi nimi.

Velikost hnízda snůšky vašeho včelstva se v průběhu roku mění a závisí na lokalitě. Silné včelstvo si však vždy udržuje silnou snůšku.

Při sledování včel studujte plodové plásty, které musí být řádně pokryty včelími matkami. Včely ošetřovatelky vytvářejí svými těly tepelnou vrstvu podobnou přikrývce nad plodovými plásty. Některé včely musí být umístěny také v medných plástech. Tyto včely chrání plásty i uskladněný med před brouky a moli. V této části úlu bude výrazně méně včel, ale pokud jich uvidíte více, znamená to, že vaše včelstvo má lepší populaci.

Přežití

Silné včelstvo bude mít na zimu více pylu, medu a včel v porovnání s ostatními včelstvy a obvykle se s těmito výhodami vrátí do další sezóny. Tato silná včelstva budou na jaře fungovat mnohem lépe, protože byla silná již v počátku a na rozdíl od ostatních včelstev se nemusí zotavovat. 

Pokud máte pouze jedno včelstvo, může být sledování včel trochu obtížné, protože nebudete mít žádný srovnávací bod. To je důvod, proč se začínajícím včelařům velmi doporučuje začít s minimálně dvěma včelstvy. Pokud tato možnost není možná, můžete se zeptat jiných včelařů ve vašem okolí. Možná vám budou ochotni umožnit stínování, abyste měli možnost porovnat jejich včelstvo s vaším.

YouTube video

Správně udržované plastové mřížky

Pokud včelstvo zeslábne, může mít problém s ochranou všech plástů. Často se do včelstva nastěhují brouci a moli, kteří začnou plásty ničit a zároveň se rozrůstají o vlastní populaci. Stává se, že hřebeny jsou kvůli zanedbané péči křupavé a prázdné. Tuto nevyužitou nemovitost využijí brouci a moli, ale mohou se brzy přesunout do částí, které včely stále využívají. 

Vaše včely budou převálcovány, pokud nebudou dostatečně silné na obranu svého úlu. Vezměte na vědomí, že jsou období, kdy se moli a brouci vyskytují v menším množství na okrajích úlu, i když je včelstvo silné, takže jejich pouhá přítomnost neznamená oslabení vašeho včelstva.

Články ze stejné kategorie:

Přejít nahoru