Běžné problémy s tiskárnami a levnými náplněmi do tiskáren 

Levné náplně do tiskáren většinou fungují bez problémů. Ale v určitém okamžiku se může stát, že vaše tiskárna přestane fungovat a fungovat tak, jak od ní očekáváte. 

Zaseknutí papíru není jediným problémem, který vás může z tiskárny zklamat. Pruhované nebo rozmazané obrázky, rozmazaný text a další podobné problémy s inkoustem mohou rychle zničit vaši tiskovou úlohu, nebo ještě hůře, mohou ji dokonce znemožnit. 

Věřili byste však, že za těmito problémy stojí ve většině případů nedostatečné používání? Pokud tiskárnu nepoužíváte pravidelně, inkoustová tryska se ucpe a inkoust vyschne. Abyste těmto problémům předešli, doporučujeme jednou týdně vytisknout zkušební stránku. 

Pokud to však problémy s tiskárnou přesto nevyřeší, několik tipů na řešení problémů vám pomůže vrátit se zpět na cestu k čistým a bezchybným výtiskům ještě dříve, než se nadějete. Podívejte se na některé z nejčastějších problémů s tiskárnami a tiskovými kazetami a na to, jak je můžete odstranit:

Levné náplně do tiskáren většinou fungují bez problémů.

Barevné skvrny na černobílých obrázcích

Většina současných modelů tiskáren používá kombinaci barev k vytvoření dokonalé rovnováhy šedé, černé a bílé. To znamená, že i na černobílých snímcích lze poměrně často zaznamenat stopy barev. I tak to však může být poněkud nepříjemné. 

Barevné skvrny v černošedých výtiscích jsou často důsledkem zablokovaných nebo ucpaných hlav kazet nebo trysek tiskárny. Nejlepším řešením tohoto problému je nejprve vyjmout inkoustovou kazetu. Hlavy otřete vlhkým měkkým hadříkem. pokud je tiskárna vybavena funkcí čištění hlav nebo trysek, nezapomeňte ji také spustit.  

Pokud tiskárnu nepoužíváte pravidelně, inkoustová tryska se ucpe a inkoust vyschne.

Rozmazaně vypadající vytištěné texty

Při použití levných tiskových kazet může několik problémů způsobit, že vytištěné texty budou vypadat rozmazaně. Nejčastějším viníkem jsou však ucpané nebo zanesené hlavy kazet. Stejně jako u prvního problému stačí vyjmout inkoustovou kazetu a poté otřít hlavu kazety vlhkým čistým hadříkem. 

Pokud to však nepomůže a problém přetrvává, další nejlepší možností je zkontrolovat hladinu inkoustu a ujistit se, že máte stále dostatek inkoustu. V příručce k tiskárně naleznete pokyny, jak seřídit polohu tiskové hlavy. Nakonec zkontrolujte ovladače tiskárny a ujistěte se, že jsou také aktualizovány.

Prosakující levné náplně do tiskáren

Pokud je vaše inkoustová kazeta netěsná, můžete si zadělat na pořádný problém. Vaše tiskárna může rozmazávat inkoust, tisknout skvrnité stránky nebo se může zasekávat. Netěsné inkoustové kazety do tiskárny mohou být důsledkem špatného těsnění nebo přeplněných kazet. Pokud jste si koupili doplněné kazety nebo jste inkoust doplnili ručně, možná budete muset vzít do ruky injekční stříkačku, abyste se přeplnění zbavili. 

K úniku může dojít také kvůli špatnému těsnění. Zde jsou uvedeny kroky, které je třeba dodržet při řešení tohoto problému:

  1. Vyjměte náplň s inkoustem. Ujistěte se, že ji držíte ve vodorovné poloze, aby se inkoust dále nerozlil.
  2. Čistým hadříkem otřete kazetu a otřete také kontaktní místo uvnitř tiskárny. Může být zapotřebí několik utěrek, abyste se mohli zcela zbavit veškerého rozlitého inkoustu. 
  3. Poté stiskněte těsnicí pásku, kterou najdete na hlavě kazety. Jemně stiskněte kazetu tiskárny, abyste zkontrolovali, zda je těsnění již na svém místě. 
  4. Vložte kazetu zpět a jemně ji stiskněte, dokud nezapadne do správné polohy.
Většina současných modelů tiskáren používá kombinaci barev k vytvoření dokonalé rovnováhy šedé, černé a bílé.

Barvy na obrazovce a vytištěné barvy se neshodují

Soubor v počítači vypadá skvěle. Ve chvíli, kdy se obrázek vytiskl, si však všimnete, že se barvy výrazně liší od těch, které vidíte na obrazovce. Co by mohlo být příčinou tohoto stavu?

Jedním z možných důvodů je, že jedna z použitých barev inkoustu již došla, což způsobilo, že barvy vypadají jinak. Ujistěte se, že jste zkontrolovali hladinu inkoustu, abyste se ujistili, že se nejedná o tento problém.

Dalším častým důvodem je, že monitor používá různá nastavení, pokud jde o barvy. To znamená, že pokud neutratíte peníze a čas správnou kalibrací motoru, barvy nebudou vůbec dobře odpovídat. 

Dobrou zprávou je, že existuje několik věcí, které můžete udělat, aby se barvy a vytištěné barvy navzájem co nejvíce shodovaly. Patří mezi ně následující:

  • Vždy používejte papír nejvyšší kvality. Konkrétní typ papíru, který při tisku použijete, může ovlivnit vzhled vytištěných barev. Například na lesklém papíře mohou barvy vypadat sytěji. 
  • Při každém návrhu v počítači používejte azurové, purpurové, žluté a klíčové barvy neboli CMYK místo červené, zelené, modré nebo RBG. Tiskárny a levné náplně do tiskáren používají jako nastavení barev CMYK, takže vytištěná verze bude vypadat blíže tomu, co vidíte na monitoru.

Tiskárna nerozpoznala barevnou náplň

Pokud jste nedávno zakoupili inkoustové kazety do tiskárny, ale tiskárna je nerozpoznala, můžete podniknout několik kroků k vyřešení problému. Nejprve můžete ověřit, zda jste zakoupili schválenou kazetu. Jiné tiskárny mohou přijímat pouze kazety OEM nebo originálního výrobce zařízení. 

Vložte starou kazetu zpět a zkontrolujte, zda ji tiskárna stále rozpoznává. Problém může být v tiskárně, pokud starou kazetu nerozpozná. Nejprve vyjměte kazetu a odpojte tiskárnu od sítě. Po 10 až 15 minutách tiskárnu opět zapojte a vložte novou kazetu

YouTube video

Rozmazané nebo pruhované vytištěné stránky 

Ucpané nebo zablokované levné tiskové kazety mohou mít za následek rozmazané nebo pruhované stránky. Pokud je kazeta zcela ucpaná, nemusí dojít k žádnému tisku. Částečně zanesené kazety mohou naopak způsobit rozmazání, pruhy nebo přeskočení. Často se to stává, pokud vyjmete otevřenou inkoustovou kazetu z tiskárny a ta se dostane na vzduch. Může k tomu také dojít, pokud tiskárnu několik týdnů nepoužíváte. 

Pokyny k čištění hlav naleznete v návodu k použití kazety nebo tiskárny. Můžete vyjmout kazetu z tiskárny a otřít hlavu měkkým čistým hadříkem. Opláchněte hlavu kazety destilovanou vodou, otřete ji do sucha a znovu ji nainstalujte.

Články ze stejné kategorie:

Přejít nahoru