Pravděpodobně v zemích, kde po většinu roku je sníh, vznikly ze sněžnic, jejichž postupným prodlužováním a zužováním, lyže. Lyže nebyly používány jen v běžném životě, ale také pro vojenské účely. Lyže a lyžování bylo na vzestupu v 19. století, kdy se uskutečnily první lyžařské závody v Norsku. Cestovatel Nansen uskutečnil roku 1888 výpravu na lyžích do Grónska. Díky tomu pak došlo k rozšíření lyží do Alp. Ovšem lyžařské techniky severu nebyly vhodné pro vysokohorské podmínky Alp a tak v polovině 19. století začínáme hovořit o tzv. „alpském lyžování“. První lyže do Česka přivezl roku 1887 Josef Rӧssler Ořovský.


Dětské lyže jsou určeny pro nejmladší děti (2-3 roky) až po juniory. Na www.snowbord-lyze-shop.cz jsou nabízeny dětské a juniorské lyže české značky SPORTEN. Tato značka je zárukou kvality a vynikajících jízdních vlastností. Lyže na snowboard-lyze-shop.cz jsou dodávány včetně přiloženého vázání.


Při prvních pokusech dítěte na lyžích se doporučují lyže „rovné“ nikoli carvingové, protože tyto nejsou vhodné pro jízdu v pluhu, která je pro malé děti-začátečníky přirozená. Proto se často ve snowškoličkách postaví děti poprvé na „rovné“ lyže a po zvládnutí pluhu pak dostanou na nohy carvingové lyže. Jízda pluhem umožňuje dětem regulovat si rychlost jízdy a při pádu nehrozí nějaká velká zranění.


Výuka dětí lyžovat je na carvingových lyžích značně usnadněna, protože lyže se snadněji ovládají a mají větší točivosti. Carvingový oblouk je obloukem řezaným s minimem smyku a ideálně bez smyku. Děti na lyžích při carvingovém oblouku mají nohy od sebe alespoň na šíři ramen, do oblouku „nakročí“ a zatíží vnitřní lyži a postupně se svezou-nakloní do oblouku, tak aby zůstala v záběru vnitřní špička lyže.