Dřevostavby mají z historického hlediska nejdelší tradici. Dřevostavby byly v minulosti levné stavební konstrukce a logicky řešily potřeby obyvatelstva. Lidé té doby netrpěli předsudky, protože uměli  chránit dřevěné konstrukce před škůdci, proti požáru i vodě. Dřevo je zcela jedinečný produkt bez negativních dopadů na životní prostředí. Jeho tvorba probíhá v lesních ekosystémech a lesy zároveň slouží našemu životnímu prostředí jako stabilizátor klimatu, kyslíku i CO2.

Systém roubeného dřeva nebo hrázděná konstrukce už tak nejsou na trhu jedinými systémy. Na dřevostavby jsou však dnes kladeny velmi značné nároky. Hlediska a potřeby investorů tak vyžadují celou řadu přístupů. Pro podnikání se hledají levné dřevostavby. Dřevo a dřevěné konstrukce jsou však především krásné, pocitově přínosné, povrchově teplé a  vysoce ekologické.


Podvědomě vnímáme historické spojení s tímto materiálem. Dřevo dnes potkáme jako konstrukční materiál na plaveckém bazénu i při stavbě průmyslové dřevěné haly. Z tohoto materiálu jsou montovány stěny, stropy i věže kostelů. Pokrývány podlahy i fasády těch nejkrásnějších domů. Dřevěné tenisové a sportovní haly na nás dýchají příjemnou teplou atmosférou.


Když tyto parametry doplní estetická nabídka možností není divu, že počet dřevostaveb v naší republice prudce roste. Dřevo má však i svá úskalí. Záleží kde bylo těženo, kdy bylo těženo, jak bylo vysušeno. Je nutno ovládat technologie zpracování a především umět vypracovat kvalitní výrobní podklady, stavební projekty.

Dnes se lze podívat na fotoarchiv  realizovaných dřevostaveb  -  www.drevostavby-projekty-praha.cz 

 

autor :  Jiří Kudláček – technický ředitel