Noktovizor zesiluje záření o vlnových délkách 700-1000nm a převádí ho do viditelné oblasti spektra. Noktovizory tedy pracují v infračerveném pásmu blízkém viditelnému světlu. Pozorované objekty noktovizorem se obvykle zobrazují na zeleném stínítku, proto uživatel vidí monochromatický, zelený obraz.


Výhodou noktovizoru oproti infračervenému pozorovacímu přístroji jsou menší rozměr a nižší energetická náročnost. Pokud hodláte noktovizor používat např. ve sklepeních, jeskyních, tak je nutné mít přídavný zdroj infračerveného záření. Noktovizor musí být chráněn před silným zdrojem světla, aby nebyl zničen (např. nesmí se do něj svítit baterkou), proto vždy a důsledně používejte krytky objektivu.


Některé nabízené noktovizory mohou sloužit i za denního osvětlení, ale kvality pozorování je výrazně horší oproti nočnímu pozorování, nebo oproti klasickým dalekohledům.


Velice praktická jsou noční vidění s technologií SMART, dík níž přístroj sám rozpozná chování pozorovatele. Jedná se technologii, která spojuje automatickou fotobuňku, digitální ovládání a infračervený přísvit s dlouhým dosahem. Jedná se o inteligentní technologii, kdy pozorovatel přiblížením oka k okuláru noktovizoru tento automaticky zapne a po vzdálení oka od okuláru noktovizor sám vypne. Obava, že pozorovatel přístroj nevypne, zde není na místě.
Širokou nabídku nočního vidění od společností Bushnell, Swarovski, Yukon, Dipol a ATN naleznete na www.dalekohledy-puskohledy.cz.
Na jmenovaném internetovém obchodu, dalekohledy-puskohledy.cz, můžete vybírat také ze široké nabídky dalekohledů. Dalekohledy jsou zde rozděleny podle účelu využití na dalekohledy lovecké, turistické, námořní, pozorovací, mini dalekohledy, hvězdářské teleskopy, nebo podle výrobců, případně podle požadovaného zvětšení.