Do čerpacích stanic se dostává nové palivo E85. Počet benzínek s možností tankovat toto palivo stále roste. Cena je zarážejících 25Kč za litr, ale můžu to lít do svého auta? Odpověď je stručná - pokud máte benzínový motor pak ano, ale pozor v jakém množství.

Velkým rozdílem paliva E85 je oktanové číslo. Oktanové číslo je číslo za názvem většiny benzínů (Natural 95), V-Power nebo Verva mají 100 oktanů, E85 dokonce až 105 oktanů. Udává odolnost zápalné směsi vůči samozápalu, jednoduše řečeno je to jeho kvalita. Čím je číslo vyšší, tím je palivo kvalitnější, ale nejen to. Vyšší oktanové číslo dovoluje zvýšit kompresi paliva a elektronika motoru poupraví předstih zápalu. Tím se dostáváme k další výhodě paliva E85 a to je navýšení výkonu, někdy i v řádech desítek kW.

Dnešní benzínové motory nemají se spalováním E85 problém, pokud se spaluje jako příměs k benzínu. (většinou N95 1:1 E85) . Při větší příměsi E85 však nemusí motor E85 spalovat správně. Bioetanol pomaleji hoří, je těžší ho zapálit a pro správné spálení ve válci potřebuje jiný poměr paliva a vzduchu.

Spalování směsi řídí neustále řídící jednotka, která je připravena pro jízdu na benzín. Proto musíme nastavení pozměnit pro jízdu na E85. K tomu slouží přídavná řídící jednotka, která podle získaných dat upraví spalovanou směs pro jízdu na čistý E85 nebo jakoukoliv směs s benzínem. Spalování E85 už nebude dělat motoru problémy a tak si můžete jízdu na E85 bez starostí užít. Přestavte své auto ne E85!